UAB SK Impeks Medicinos Diagnostikos Centras
      V.Grybo 2. 32/10, Vilnius 2055-LT, laboratorijos tel.: 8-5-2340492, registratūros tel.: 8-5-27009120

ANTIKŪNŲ PRIEŠ HELICOBACTER PYLORI II/IgA IR IgG TYRIMAI

  1983 m. Warren’as ir Marshall’as pirmą kartą išskyrė gram(-) bakteriją iš ligonio skrandžio biopsijos. Mikroorganizmas pradžioje buvo pavadintas Campylobacter pylori. 1989 m. šis mikrooragnizmas perpavadintas Helicobacter pylori.

Tuo pat metu atlikti tyrimai parodė, kad iš skrandžio gleivinės išskirtos H.pylori glaudžiai koreliuoja su gastritais ir opomis. Manoma, kad H.pylori infekcija yra rizikos faktorius skrandžio vėžiui išsivystyti.

Mikroorganizmų nustatymas iš kultūros pasėlių yra sudėtingas darbas; naudojant specialius dažymo metodus mikrorganizmai gali būti nustatomi skrandžio biopsijos bandiniuose.

Ligoniai su H.pylori infekcija turi stiprų antikūnų atsaką į H.pylori, kuris gali būti išmatuotas serume, naudojant imuninius metodus (ELISE). Dėl ligos lėtinės prigimties, Ig A ir G antikūnų nustatymas turi didelę diagnostinę reikšmę, pvz: skriningo programose, o taip pat leidžia atsisakyti endoskopinių tyrimų.

Pagal Lambert ir kt. (1995) H.pylori infekuotų žmonių paplitimas pasaulyje bendrai sudaro apie 50%. H.pylori antikūnų buvimas priklauso nuo amžiaus, rasės, geografinės padėties ir klinikinės būklės. Santykinai didelė dalis ligonių, turinčių teigiamus antikūnų titrus, yra asimptomiai. Be to, antikūnų titrai nebūtinai koreliuoja su klinikinių simptomų stiprumu. Išsivysčiusiose šalyse, turinčiose aukštus higieninius standartus, seropozityvių H.pylori vaikų bendras paplitimas būna mažiau 10%, todėl teigiami H.pylori rezultatai turi didelę reikšmę įvertinti galimam užsikrėtimui patogenu. Seropozityvių žmonių skaičius didėja su amžiumi; ligonių virš 30 metų paplitimas (%) apytikriai atitinka amžiaus metų skaičių.